Skip to main content

Układanie parkietu

Układamy wszystkie podłogi!

Wybór drewnianej podłogi to jeden z najważniejszych kroków w procesie budowania charakteru wnętrza. Parkiet w zależności od wyboru struktury i koloru drewna, może ożywić pomieszczenie, dodać mu świeżości, nowoczesności lub elegancji, będąc idealnym dopełnieniem całego zamysłu architektonicznego. O wyglądzie całego wnętrza nie decyduje wyłącznie drewno, ale również sposób ułożenia podłogi.

Zdjęcie przedstawia podłogę dębową w trakcie jej układania.

Od czego zacząć?

Gdy już decydujemy się na drewnianą podłogę w pomieszczeniu, warto zastanowić się nad wzorem, który najlepiej będzie pasował do charakteru wnętrza. Współpracując z architektami wnętrz, posiadamy wiedzę w tym zakresie i z łatwością doradzimy, jak powinno wyglądać ułożenie drewnianej podłogi. Podczas wyboru wzoru ważne jest również zwrócenie uwagi na właściwości drewna.

Niektóre gatunki wymagają bowiem odpowiedniego ułożenia parkietu. Nie można również zapominać, że podłoga nieustannie pracuje. Należy tym samym pamiętać o zachowaniu odpowiednich przerw dylatacyjnych pomiędzy klepkami. Dlatego sposób ułożenia parkietu może znacząco wpłynąć na jej trwałość oraz użyteczność.

Zdjęcie prezentuje drewnianą podłogę pałacową o ciekawym wzorze ułożenia klepek, która pięknie dopełnia wnętrze.

Najpopularniejsze wzory ułożenia parkietu

Wybór wzoru podłogi może nie być łatwy, jednak istnieje kilka ponadczasowych układów parkietu, które cieszą się nieustającą popularnością.

  1. Wzór okrętowy – pokład prosty – deski montowane są równolegle do siebie wzdłuż lub wszerz pomieszczenia. Wzór ten jest prosty, nowoczesny i elegancki, a do tego pięknie podkreśla naturalną strukturę drewna.
  2. Wzór okrętowy pokład diagonalny – deski montowane są równolegle do siebie, jednak biegną na ukos pomieszczenia. Jest mniej tradycyjny, wygląda luksusowo i doskonale pasuje do nowoczesnych apartamentów lub domów.
  3. Jodełka – najbardziej rozpoznawalny wzór parkietu, tradycyjny i ponadczasowy. Deski o tej samej długości układane są pod skosem. Pasuje do każdego wnętrza i jest bardzo trwały.
  4. Jodełka francuska – układana z przyciętych pod kątem 45 stopni desek. Po ułożeniu wzór na podłodze wygląda niczym zygzak. Doskonały do eklektycznych i rustykalnych wnętrz.
  5. Wzór okrętowy – pokład regularny – układany z desek z przesunięciem styków o połowę długości deski. Idealnie pasuje do mniejszych pomieszczeń i wnętrz o minimalistycznych aranżacjach.
  6. Pasy krakowskie – układana z desek naprzemiennie. Deski pionowe są z reguły dłuższe, a poziome krótsze. Jest to sposób układania podłogi wykorzystywany przede wszystkim w dużych i przestronnych pomieszczeniach.
  7. Szachownica – podłoga ułożona z równych desek, tworzących naprzemiennie skierowane do siebie kwadraty. Klasyczna i charakterystyczna, doskonale podkreśla wyszukany styl wnętrza.

Są to jedynie przykładowe, najczęściej wybierane wzory układania podłóg, jednak nasze doświadczenie pozwala na stworzenie rozet, spiral i innych, indywidualnie zaprojektowanych wzorów.

Podłoga drewniana ułożona w jodełkę
Parkiet w części kawowej salonu

Jak wygląda proces układania podłogi?

Podczas układania podłogi drewnianej, wszystko zaczyna się od sprawdzenia podkładu podłogowego, jego jakości, wilgotności i równości. Dobry podkład pod parkiet powinien być maksymalnie równy, a odchylenia na powierzchni 2 metrów nie powinny przekraczać 2-3 mm poziomu. Jeśli odchylenia są zbyt wielkie, konieczne jest wyrównanie posadzki.

Jeśli już wiemy, że nasze podłoże pozwoli na dowolne ułożenie podłogi, konieczne jest jej dokładne oczyszczenie i odpowiednie zagruntowanie specjalistycznymi środkami. Kolejnym etapem jest już układanie parkietu zgodnie z wybranym wzorem. Przygotowanie podłoża, gruntowanie i ułożenie parkietu są pierwszym etapem prac nad podłogą idealną.

 

 

W przypadku parkietów wykonanych z litego drewna, bez fabrycznej powłoki zabezpieczającej konieczny do wykonania jest drugi etap prac. Ma on na celu nadanie odpowiedniego wyglądu parkietowi, zabezpieczenie go oraz wykończenie całej posadzki.

Głównymi elementami tego obszaru prac są:

  • cyklinowanie podłogi;
  • szpachlowanie parkietu;
  • polerowanie mechaniczne;
  • nałożenie pierwszej warstwy lakieru;
  • polerowanie międzywarstwowe;
  • nałożenie drugiej warstwy lakieru;
  • montaż listew lub cokołów przypodłogowych.

Obecnie lakierowanie parkietu można zastąpić konserwacją olejami lub twardym woskiem.

Układanie parkietu w naszej firmie

Układamy nowe podłogi dla naszych klientów. Możemy wykonać je z dostarczonego przez klienta parkietu lub wykonać ją z naszych produktów. Projektujemy i tworzymy nowoczesne aranżacje. Układamy parkiety zarówno z drewna krajowego, jak i egzotycznych gatunków. Podłogi tworzymy z parkietu, desek, podwójnych desek, mozaiki, lameli, Finishparkietu. Ważne jest dla nas zadowolenie klientów, dlatego na wykonane i dostarczone przez nas podłogi, każdy otrzymuje pisemną gwarancję na wykonane prace.