Skip to main content

Podłoga olejowana czy lakierowana: Jak wybrać i dbać o swoją podłogę

Podłogi drewniane stanowią elegancki i trwały element wystroju wnętrza, ale wybór pomiędzy podłogą drewnianą olejowaną, a lakierowaną może stanowić nie lada wyzwanie. Właściwy wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań co do wyglądu i konserwacji.

 

Podłoga olejowana

Podłoga drewniana olejowana to wybór dla tych, którzy stawiają na naturalny i często nieprzewidywalny wygląd drewna. Olejowanie podłogi pozwala na lepsze uwidocznienie struktury drewna, nadając pomieszczeniu przytulność oraz unikalny charakter. Oto kilka najważniejszych cech podłóg olejowanych:


Montaż deski – Projekt Wilcza – www.projektwilcza.pl

1. Wygląd

Podłoga olejowana ma najczęściej uwydatnioną strukturę drewna. Olej, który wnika w warstwy drewna nie nabłyszcza go, dzięki czemu taka podłoga sprawdzi się w wielu stylach wnętrz.

2. Naprawa

W przypadku uszkodzeń, naprawa podłogi olejowanej jest zazwyczaj łatwiejsza niż lakierowanej. Możemy wykonać punktowe naprawy

3. Regularna Konserwacja

Podłogi olejowane wymagają częstszej pielęgnacji, ale regularne olejowanie pozwala utrzymać ich atrakcyjny wygląd na dłużej. Sam proces olejowania nie jest skomplikowany i przy użyciu odpowiedniej chemii możemy podjąć się samodzielnej próby olejowania.

4. Przyjazna dla środowiska

Oleje do podłóg są z reguły bardziej ekologiczne niż lakiery. Jeżeli przy wyborze materiału bierzemy pod uwagę kwestie środowiskowe to podłoga olejowana będzie dla nas naturalniejszym wyborem.

Podłoga lakierowana

Podłoga lakierowana to wybór dla tych, którzy szukają trwałej i łatwej w pielęgnacji powierzchni. Oto kilka najważniejszych cech podłóg lakierowanych:


Montaż deski – Projekt Wilcza – www.projektwilcza.pl

1. Trwała powierzchnia

Lakier tworzy trwałą, twardą i jednolitą warstwę ochronną, chroniącą drewno przed uszkodzeniami i ścieraniem. Położenie lakieru to konserwacja podłogi na wiele lat; należy jednak pamiętać o braku możliwości punktowej naprawy zarysowań.

2. Brak regularnej konserwacji

Podłogi lakierowane wymagają od nas mniejszej uwagi niż podłoga lakierowana. Jest to korzystny wybór dla osób, którym zależy na szybszych rozwiązaniach, a także dla mieszkań inwestycyjnych. 

3. Odporność na plamy

Ze względu na jednolitość powierzchni lakieru deska jest zazwyczaj odporniejsza na nagłe zabrudzenia i plamy.

4. Jednolity wygląd

Lakier nadaje podłodze jednolity wygląd, co może być preferowane w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Konserwacja podłogi drewnianej

Wybierając między podłogą drewnianą olejowaną a lakierowaną, warto zastanowić się nad indywidualnymi preferencjami dotyczącymi wyglądu i konserwacji. Warto również pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja podłogi to klucz do zachowania jej piękna na lata.

Planując renowację podłogi drewnianej warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Mamy wtedy pewność, że podłoga nie zostanie zniszczona, a jej naturalne walory zostaną uwidocznione na kolejne lata.