Skontaktuj się

Jaki lakier wybrać? – krótka porada dotycząca lakierów

Lakier do parkietu? Jak wybrać spośród kilkudziesięciu dostępnych na rynku?

Obecnie na rynku jest kilkadziesiąt lakierów do parkietu różnych firm. Każdy z producentów re-klamuje swój produkt jako najlepszy – i trudno mu się dziwić. Na co zwracać uwagę? Jak wybrać dobry produkt?


W latach 90-tych na polskim rynku zaczęły się pojawiać nowe firmy oferujące chemię do parkietów. Obecne wtedy lakiery tj Hartzlack, Hemolak czy Hemosil zaczęły wypierać nowocześniejsze receptury zagranicznych firm. Jedną z pierwszych na rynku i prężniej rozwijających się była Bona (z chyba najbardziej znanym lakierem Traffic), niemal równocześnie pojawiły się Thomsit, Pallmann, Deva, Loba. Promowały one przede wszystkim nowe receptury lakierów poliuretanowych na bazie wody, reklamując je jako ekologiczne i równie mocne jak lakiery rozpuszczalnikowe. Prawdą niestety jest, że nawet Traffic nie był w stanie pokonać dawnego Hemosilu, ale trzeba pamiętać, że dawne super mocne lakiery nie bez powodu zostały wycofane z rynku, teraz również naszego. Wiele z nich posiadało w swoim składzie ołów, rozpuszczalniki, były na bazie kwasów.


Czym różnią się lakiery?

Obecnie dostępne lakiery na rynku dzielimy na trzy główne grupy:
– lakiery poliuretanowe jedno i dwuskładnikowe rozpuszczalnikowe – lakiery do parkietów na bazie poliuretanu – podstawowego składnika w dzisiejszych lakierach – rozpuszczonego w rozpuszczalnikach syntetycznych. Są to mocne lakiery, w czasie utwardzania odczuwalny jest zapach rozpuszczalnika, schną znacznie dłużej niż lakiery poliuretanowe na bazie wody. Dobrym lakierem z tej grupy jest np. Deva Quick.
– lakiery akrylowe i akrylowo – poliuretanowe na bazie wody. Są to słabe lakiery. To dzięki tej grupie powstała opinia, że lakiery wodne czy ekologiczne są słabe. Gdy Bona promowała swój Traffic jako nowy mocny lakier ekologiczny, niestety parkieciarze bazując na tym korzystali z lakierów akrylowych o dużo gorszych właściwościach, ale znacznie niższej cenie…
– lakiery poliuretanowe dwukomponentowe na bazie wody – obecnie wiodąca grupa lakierów, są one najtwardsze i jednocześnie najdroższe – przede wszystkim ze względu na proces technologiczny, trudniej jest rozpuścić poliuretan w wodzie niż w rozpuszczalniku. Każda z firm obecnych dzisiaj na rynku ma w swojej ofercie lakiery o takim składzie. Są to produkty bardzo podobne do siebie.


Kiedy można kłaść kolejną warstwę lakieru?

To zależy. Od czego? Od lakieru i warunków atmosferycznych. Lakiery jednokomponentowe schną dłużej (nie mają utwardzacza, utwardzają poprzez parowanie), lakiery na bazie rozpuszczalników zazwyczaj dłużej, na bazie wody szybciej. Ale nie zawsze, zależy też od producenta. Na przykład, Domalux jednokomponentowy potrzebuje ok. 10 godzin, Idro 2k firme Vermaister 2-5 godzin. Producenci starają się czas schnięcia i utwardzenia skracać, tak aby można było szybcie nakładać kolejne warstwy, Pomaga to przede wszystkim parkieciarzom, przy mniejszych powierzchniach parkietu można cały proces technologiczny zmieścić jednego dnia. Oczywiście czas schnięcia zależy również od warunków atmosferycznych. Tu oczywiście im cieplej i suszej tym lakier szybciej schnie. W lato w skrajnych przypadkach stosuje się opóźniacze do lakierów.


Co jest ważnego gdy wybieramy lakier?

Przede wszystkim skład chemiczny, czyli lakier powinien być dwuskładnikowy, poliuretanowy, na bazie wody. Firma nie ma większego znaczenia. Producenci oferują produkty bardzo zbliżone do siebie, ich różnice nie są praktycznie niezauważalne. Ważnym parametrem jest tzw test Tabera. Polega on na tarciu tarczą obrotową przez ustaloną liczbę obrotów (zazwyczaj 1000) i później ważeniu urobku. Czyli im mniej tym lepiej. Wartość urobku jest podawana w miligramach. Poniżej zamieszczam dwa linki do kart technicznych lakieru Idro 2k firmy Vermaister (obecnie sugerujemy go klientom) i popularnego lakieru Bona Traffic (tu test został wykonany dla 100 obrotów). Jak Państwo widzicie, lakier Idro 2k wypada bardzo podobnie o ile nie lepiej niż Traffic.

Do pobrania
Bona Traffic

Vermaister Idro 2k