Skip to main content

Jak dbać o podłogę lakierowaną

Nowa podłoga, nowe wymagania.

Lakierowana, drewniana podłoga wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby na długo zachować piękny wygląd. Szczególne zasady dotyczą przede wszystkim świeżo polakierowanej podłogi. Najważniejsze, aby nie użytkować jej przedwcześnie. Co prawda powierzchnia lakieru jest sucha już po 8-12 godzinach, jednak twardość i odporność na ścieranie osiąga dopiero po 3 do 7 dni od lakierowania. W tym czasie należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym podłoga była lakierowana. Jest to znaczące dla odpowiedniego wyschnięcia i utwardzenia się lakieru. Po 3 dniach można zacząć bardzo uważnie korzystać z pomieszczenia oraz ustawiać meble, jednak przez cały okres utwardzania lakieru nie należy przykrywać podłogi dywanami i foliami oraz nie wolno zmywać jej na mokro.

Ważne jest również, aby przed wejściem do pomieszczenia, w którym lakierowano podłogę, umieścić wycieraczkę. Ma ona za zadanie przechwycić brud, piasek i drobne kamyki, które przyczepiają się do obuwia. Zabrudzenia tego typu działają na nowo polakierowaną podłogę podobnie, jak materiał ścierny. Mogą powodować drobne uszkodzenia w postaci wgnieceń i zarysowań, a w efekcie doprowadzić do przedwczesnego pojawienia się przetarć powłoki lakierniczej.

Aby uniknąć bardziej znaczących uszkodzeń lakierowanej podłogi, konieczne jest również podklejenie mebli oraz innych sprzętów podkładkami z filcu. Krzesła, fotele oraz inne elementy wyposażenia na kółkach powinny mieć kółka wykonane z miękkiego kauczuku, który nie powoduje zarysowań. W innym przypadku pod tego rodzaju meble powinna być podłożona specjalna transparentna mata podkładowa.

Nowa podłoga, nowe wymagania

Podłogi drewniane powinny być pielęgnowane systematycznie, aby jak najdłużej cieszyć się ich zachwycającym wyglądem. Codzienna pielęgnacja to przede wszystkim sprzątanie podłogi, najlepiej za pomocą suchych metod oczyszczania. Doskonałe to tego typu zabiegów będzie miotła z miękkim włosiem, odkurzacz z końcówką przeznaczoną do posług drewnianych lub sucha, miękka ściereczka.

W przypadku pojawienia się zabrudzeń, które wymagają użycia mokrych metod oczyszczania, najlepiej zdecydować się na używanie do tego odpowiednich, specjalistycznych preparatów. Usuwanie większych zabrudzeń z powierzchni lakieru powinno odbywać się przy użyciu lekko wilgotnej ścierki, zamoczonej w wodzie z dodatkiem płynu Arboritec Cleaner, zgodnie z instrukcji obsługi tego preparatu. Można również użyć Arboritec Spray Mop ze środkiem Arboritec Cleaner. Warto pamiętać, aby podczas sprzątania, nie używać zbyt dużej ilości wody, ponieważ drewniane klepki mają niską wilgotność i mogą wchłaniać wodę, co niestety doprowadza do ich wypaczenia i wyłódkowania.

Myjąc polakierowaną podłogę preparatem Arboritec Cleaner, należy pamiętać, aby po każdych 5 myciach, użyć środka do pielęgnacji Arboritec Refresher, zgodnie z instrukcją obsługi tego preparatu. Dzięki temu podłoga dłużej zachowa świeży wygląd.

Przynajmniej raz na 6 miesięcy, warto również przeprowadzić gruntowna konserwację drewnianej podłogi używając do tego zabiegu pasty Arboritec Polish, zgodnie z instrukcją obsługi. Pozwoli to, na delikatne wypolerowanie podłogi, usuniecie mikro-uszkodzeń i wydobycie blasku.
Ważne jest również dostosowanie poziomu wilgotności oraz temperatury w pomieszczeniu do potrzeb parkietu, aby zminimalizować efekty pracy podłogi. W pomieszczeniu najlepiej utrzymywać wilgotność na poziomie od 45% do 65% wilgotności względnej powietrza oraz temperaturę oscylującą w okolicach 20°C.

Sztuka mycia podłogi

Drewniana podłoga, to wyjątkowa inwestycja, która wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Wymaga ona również odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej wyglądała olśniewająco. Przede wszystkim do umycia lakierowanej podłogi drewnianej konieczne jest posiadanie:

  • wiader;
  • mopa z mikrofibrą;
  • odpowiednich, specjalistycznych preparatów.

W przypadku mycia podłogi z użyciem preparatu Arboritec Cleaner należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Dokładnie odkurz lub zamieć podłogę, pamiętaj przy tym, aby używać
    odpowiednich sprzętów.
  2. Przygotuj 2 wiadra z letnią wodą, do jednego z wiader dodaj preparat
    do pielęgnacji Arboritec Cleaner w proporcjach 10-50 ml na 1 litr wody.
  3. W wiadrze ze specjalistycznym roztworem namocz mop z mikrofibrą.
  4. Umyj dokładnie część podłogę. Jeśli widzisz, że mop jest już zabrudzony,
    w pierwszej kolejności wypłucz go w wiadrze z czystą wodą, a następnie
    ponownie namocz w wiadrze z roztworem Arboritec Cleaner.
  5. Można przystąpić do mycia kolejnych części podłogi.

Uwaga – w tym procesie ważne jest, aby zawsze podłogę myć czystą wodą.
W przypadku mniejszych powierzchni można użyć jednego wiadra, pamiętając jednak o wymianie wody.

Ważna jest również konserwacja podłogi, która następuje po jej 5 myciach preparatem Arboritec Cleaner. W tym przypadku proces ten wygląda następująco:

  1. Wykonaj mycie podłogi, jak w instrukcji powyżej.
  2. Nanieś równomiernie, najlepiej wzdłuż słojów, preparat Arboritec
    Refresher czystym mopem z mikrofazą.
  3. Pozostaw podłogę do wyschnięcia na około 1 godzinę.

Raz na pół roku należy wykonać również zabieg konserwujący pastą Arboritec Polish. Aby zabieg ten dawał pożądane efekty należy postępować w według schematu:

  1. Umyj podłogę zgodnie z podstawowymi zasadami przedstawionymi
    powyżej.
  2. Nanieś równomiernie, najlepiej wzdłuż słojów drewna, preparat Arboritec
    Polish, czystym mopem z mikrofazą. Warstwa powinna być cienka
    i równomiernie rozłożona
  3. Pozostaw do wyschnięcia na około 1 godzinę.