FHU Krzysztof Barecki

Jak dbać o podłogę olejowaną

Strona główna / Fachowe porady / Jak dbać o podłogę olejowaną

Zadbaj o swoją podłogę

Olejowane podłogi są wyjątkowe i pięknie podkreślają charakter wnętrza. Warto więc, pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji. To co najważniejsze to zadbanie o posadzkę zaraz po zabiegu olejowania. Świeżo olejowaną podłogę można zacząć używać po upływie czasu, który zalecany jest przez konkretnego producenta. W przypadku produktów dwuskładnikowych czas ten wynosi około 12 godzin, a w przypadku jednoskładnikowych olejów od 5 do 7 dni. W tym czasie należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym nakładany był olej. Dzięki temu olej lepiej wysycha i utwardza się. Pamiętać należy, aby w czasie utwardzania się oleju, nie wstawiać żadnych mebli i sprzętów, nie można również przykrywać podłogi dywanami, wykładzinami czy folią. Nie można zmywać schnącej podłogi na mokro.

Ważne jest również, aby przed wejściem do mieszkania umieścić wycieraczkę. Ma ona na celu przechwytywanie brudu, piasku i drobnych kamyków, które możemy znosić na podeszwach butów. Jest to istotne, ponieważ zabrudzenia tego rodzaju działają niczym materiał ścierny i mogą przyczynić się do powstawania uszkodzeń w postaci wgnieceń i zarysowań. Efektem tych mikro-uszkodzeń może być przedwczesne pojawienie się przetarć powłoki olejowanej.

Co ważne meble i inne sprzęty powinny być podklejone podkładkami filcowymi. Krzesła i fotele na kołkach muszą być wyposażone w kółka wykonane z miękkiego kauczuku nie powodującego zarysowań. W innym wypadku pod meblami powinny znajdować się transparentne maty podkładowe.

Domowa pielęgnacja

Podłogi drewniane wymagają odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji. Na co dzień taka pielęgnacja polega na sprzątaniu drobnych zabrudzeń tak zwanymi suchymi metodami. Do tego najlepsze będzie wykorzystanie miotły z miękkim włosiem, odkurzacza z końcówką przeznaczoną do podłóg drewnianych lub suchej, miękkiej ściereczki.

Usuwanie bardziej znaczących zabrudzeń z podłogi olejowanej powinno być wykonywane lekko wilgotną ścierką z dodatkiem płynu Arboritec Cleaner, zgodnie z instrukcją obsługi tego środka lub Arboritec Spray Mop ze środkiem Arboritec Cleaner. Nie należy używać dużej ilości wody, gdyż ze względu na niską wilgotność klepek, może to doprowadzić do ich wypaczenia i wyłódkowania.

Znaczące jest również, aby po każdych 5 myciach podłogi olejowanej  z dodatkiem płynu Arboritec Cleaner, użyć środka do pielęgnacji Arboritec Oil Refresher, zgodnie z instrukcją obsługi tego środka.

W dłuższej perspektywie czasu, przynajmniej raz na 6 miesięcy, należy przeprowadzić gruntowną pielęgnację podłogi. Najlepiej użyć do tego Arboritec Satin Oil, zgodnie z instrukcją obsługi tego środka.

Aby zminimalizować efekty pracy podłogi drewnianej, ważne jest, by w pomieszczeniu panował optymalny dla niej klimat. Wilgotność powinna wahać od 45% do 65% wilgotności względnej powietrza, a temperatura oscylować w granicach 20°C.

Jak myć drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga, to wyjątkowa inwestycja, która wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Wymaga ona również odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej wyglądała olśniewająco. Przede wszystkim do umycia lakierowanej podłogi drewnianej konieczne jest posiadanie:

  • wiader;
  • mopa z mikrofibrą;
  • odpowiednich, specjalistycznych preparatów.

W przypadku mycia podłogi z użyciem preparatu Arboritec Cleaner należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Dokładnie odkurz lub zamieć podłogę, pamiętaj przy tym, aby używać
    odpowiednich sprzętów.
  2. Przygotuj 2 wiadra z letnią wodą, do jednego z wiader dodaj preparat
    do pielęgnacji Arboritec Cleaner w proporcjach 10-50 ml na 1 litr wody.
  3. W wiadrze ze specjalistycznym roztworem namocz mop z mikrofibrą.
  4. Umyj dokładnie część podłogę. Jeśli widzisz, że mop jest już zabrudzony,
    w pierwszej kolejności wypłucz go w wiadrze z czystą wodą, a następnie
    ponownie namocz w wiadrze z roztworem Arboritec Cleaner.
  5. Można przystąpić do mycia kolejnych części podłogi.

Uwaga – w tym procesie ważne jest, aby zawsze podłogę myć czystą wodą.
W przypadku mniejszych powierzchni można użyć jednego wiadra, pamiętając jednak o wymianie wody.

Ważna jest również konserwacja podłogi, która następuje po jej 5 myciach preparatem Arboritec Cleaner. W tym przypadku proces ten wygląda następująco:

  1. Wykonaj mycie podłogi, jak w instrukcji powyżej.
  2. Nanieś równomiernie, najlepiej wzdłuż słojów, preparat Arboritec
    Refresher czystym mopem z mikrof azą.
  3. Pozostaw podłogę do wyschnięcia na około 1 godzinę.

Raz na pół roku należy wykonać również zabieg konserwujący pastą Arboritec Polish. Aby zabieg ten dawał pożądane efekty należy postępować w według schematu:

  1. Umyj podłogę zgodnie z podstawowymi zasadami przedstawionymi
    powyżej.
  2. Nanieś równomiernie, najlepiej wzdłuż słojów drewna, preparat Arboritec
    Polish, czystym mopem z mikrofazą. Warstwa powinna być cienka
    i równomiernie rozłożona
  3. Pozostaw do wyschnięcia na około 1 godzinę.

Karty katalogowe