Ogrzewanie podłogowe – zalety, wady oraz mity z nim związane

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć jeszcze na etapie projektowania domu. Z kilku powodów. Po pierwsze, na całej powierzchni podłogi należy wyłożyć odpowiednio grubą warstwę izolacyjną. Niezbędne jest także wykonanie grubszej wylewki, co wpływa na wysokość poziomu podłogi – może się ona podnieść nawet o kilka centymetrów. Architekt powinien mieć to na uwadze przy projektowaniu wysokości pomieszczeń. – Projektant powinien wiedzieć także o zmianach mogących wpłynąć na stopień izolacji budynku. Mowa tutaj o dodatkowych otworach na stolarkę drzwiową i okienną czy balkonach. To istotne ze względu na właściwy dobór mocy urządzeń grzewczych. Do wykonania całej instalacji warto wybrać doświadczonych, certyfikowanych instalatorów oraz dostawców oferujących kompleksowe, sprawdzone rozwiązania. – Dzięki temu zyskamy pewność, że instalacja będzie dobrze służyła przez długie lata.

Jak to działa?

To co odróżnia ogrzewanie podłogowe od grzejnikowego, to przede wszystkim zmiana usytuowania elementów grzejnych ze ściany na całą podłogę pomieszczenia. Mamy wówczas pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Zmienia się również cyrkulacja powietrza – ciepło przekazywane jest przez promieniowanie, dzięki czemu ruch powietrza, który unosi kurz, jest minimalny. Cyrkulacja zmniejszona jest dzięki niższej temperaturze elementu grzewczego – tradycyjny grzejnik osiąga ok. 60 st. C, a podłoga ok. 24 st. C.

Mit pierwszy – wysoka cena

To prawda, że w początkowym etapie inwestycji koszty będą nieco większe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę późniejsze codzienne użytkowanie, koszt instalacji ogrzewania podłogowego zwróci się. Jak przekłada się to na wymierne korzyści? Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2 st.C, bez zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. W skali roku oszczędność zużycia energii może sięgnąć nawet 11-12 proc.! Kolejną redukcję comiesięcznych wydatków w okresie grzewczym zapewni system sterowania temperaturą, który automatycznie reaguje na jej zmiany w pomieszczeniu. W przypadku, gdy słupek rtęci idzie w górę, na przykład poprzez nasłonecznienie wnętrza, system dopasowuje wydajność cieplną instalacji.

Mit drugi – tylko pod płytkami

To nie prawda, że na podłogówce można układać tylko płytki. Faktycznie, wiele osób decyduje się na podłogę z płytek ceramicznych ze względu na jej niski opór cieplny. Oznacza to, że podłoga z płytek łatwiej „oddaje” ciepło pomieszczeniu. Niestety, podłoga z płytek, zwłaszcza wyłożona w salonie, jako reprezentacyjnej części domu, odbiera mu przytulny charakter. Ogrzewanie podłogowe bez problemu można położyć pod podłogę drewnianą, jak i pod panele, parkiet. Należy  montować na ogrzewaniu podłogowym podłogi drewniane warstwowe lub panele laminowane czy winylowe. Nie zaleca on natomiast montażu podłóg drewnianych litych.

O swoim wyborze wystarczy poinformować projektanta i zdecydować się na materiały o odpowiednich parametrach, czyli niskim współczynniku kurczliwości i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Trzeba też pamiętać o równomiernym rozłożeniu elementów grzewczych (bez stref brzegowych), by nie spowodować niekorzystnych dla drewna różnic temperatury. Na rynku dostępne są specjalne produkty, takie jak kleje i lakiery, dedykowane posadzkom na ogrzewanie podłogowe.

Mit trzeci – ciężkie meble w odstawkę

Pewnie wielokrotnie słyszeliśmy, że w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka nie powinny stać ciężkie meble, takie jak na przykład łóżko. Po części jest to prawda, ponieważ taki mebel mógłby utrudniać przepływ ciepła i pod nim nie powinno się układać elementów grzewczych. Jednak można ten problem obejść decydując się na wybór mebli o wysokich (ponad 10 cm) nóżkach. W takim wypadku przepływ ciepła nie będzie zakłócony, a meble nie będą hamowały swobodnego oddawania ciepła do pomieszczenia.

Mit czwarty – bez konwencjonalnego ogrzewania

Wręcz przeciwnie. Ogrzewanie podłogowe może być jedynym źródłem ciepła w domu. Wiele osób decyduje się na mieszany system grzewczy, który polega np. na montażu podłogówki w pomieszczeniach znajdujących się na parterze budynku oraz instalacji tradycyjnych grzejników na piętrze. Najlepsze efekty osiągniemy przy użyciu jako źródła ciepła w domu pompy ciepła lub gazowego kotła kondensacyjnego. Jeśli chcemy potraktować ogrzewanie podłogowe jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego, warto podczas instalacji zastosować podzespoły pochodzące od jednego producenta. Zagwarantuje to większą spójność i niezawodność całego systemu.

Dla kogo podłogówka?

Instalację ogrzewania podłogowego powinni rozważyć przede wszystkim alergicy. Czyste, wolne od kurzu powietrze, o odpowiednim stopniu nawilgocenia, jest korzystne dla osób cierpiących na różne alergie wziewne. Dzieje się tak dzięki kilkukrotnie niższej cyrkulacji w pomieszczeniu niż w przypadku systemu grzejnikowego rozmieszczonego na ścianach. Powietrze w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nie jest wysuszone, stąd mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli.

Zalety i wady

Niewątpliwie jedną z najważniejszych korzyści jakie przynosi ogrzewanie podłogowe jest oszczędność zużywanej energii. Wynika to z tego, że ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2 st. C, bez zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także walor estetyczny – brak wystających grzejników sprawia, że mamy większe możliwości zagospodarowania przestrzeni m.in. pod oknami.

Jeśli chodzi o minusy płynące z wyboru ogrzewania podłogowego, to trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie wymagające większej wiedzy na temat doboru urządzeń, jak i wykonania takiego ogrzewania. Aby zwiększyć oszczędność zużycia energii, dobrze jest pomyśleć o zastosowaniu odpowiedniego układu regulacji i kontroli temperatury w pomieszczeniach. Należy również mieć na uwadze, że w posadzce zatopione są rury, dlatego przy ewentualnych remontach w przyszłości powinniśmy uważać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia rur podpodłogowych. Dobrze jest sfotografować układ rur na etapie rozkładania instalacji ogrzewania podłogowego, czyli jeszcze przed położeniem podłogi.

Mobilne sterowanie ogrzewaniem

Aby zwiększyć oszczędność energii, a także uzyskać kontrolę nad domowym systemem grzewczym warto pomyśleć o zakupie termostatu, który umożliwi nam sterowanie ogrzewaniem przez aplikację mobilną zainstalowaną na smartfonie lub tablecie. Niektóre aplikacje mają wiele przydatnych funkcji, jak m.in. ochrona przeciwzamrożeniowa, możliwość ustawienia harmonogramu tygodniowego ogrzewania, trybów „poza domem”, „wakacje” oraz „dzień i noc”. Termostat dostosowuje się do warunków pogodowych w ciągu roku i uczy się, kiedy włączyć lub wyłączyć ogrzewanie zachowując komfort cieplny.