Ogrzewanie podłogowe – dąb czy egzotyka?

Skoro już wybrałeś instalację to zawczasu pomyśl o wyborze odpowiedniej podłogi – ogrzewanie podłogowe – dąb czy egzotyka?

– Najodpowiedniejszym rozwiązaniem są deski warstwowe, które powinny być wykonane z drewna sezonowanego – Warto zwrócić uwagę również na parametry techniczne drewna. Przy ogrzewaniu podłogowym materiał powinien cechować się niskim oporem cieplnym, niskim współczynnikiem skurczu, stabilnością oraz dobrą higroskopijnością. Najlepsze na ogrzewanie podłogowe są gatunki egzotyczne oraz dąb.

Pamiętaj, że ogrzewanie podłogowe to nie tylko wygoda chodzenia boso czy estetyka ścian bez kaloryferów, ale w perspektywie czasu także oszczędność. Nie powoduje ono dużych ruchów powietrza, co jest rozwiązaniem korzystnym dla alergików. Regularne rozmieszczenie przewodów grzewczych daje też szansę na równomierne dostarczanie ciepła. Tym samym potrzeba go mniej niż w przypadku kaloryfera, który musi zapracować na całe pomieszczenie.

O czym trzeba więc pamiętać montując ogrzewanie podłogowe?

– Po pierwsze w okolicy okien i ścian szczytowych przewody grzewcze należy rozmieścić gęściej, ze względu na panującą tam często niższą temperaturę – Po drugie montaż materiału podłogowego może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu tzw. procesu wygrzania wylewki, który trwa około 30 dni. Ważne jest, by pamiętać, że podłogę zawsze montuje się na wyłączonym ogrzewaniu. Konieczne jest także przestrzeganie zasad użytkowania podłogi na ogrzewaniu podłogowym. W pomieszczeniach wykorzystujących to rozwiązanie maksymalna temperatura posadzki nie może przekraczać 27 stopni, a wilgotność powinna utrzymywać się w granicach 40-50%.